Ulaştırma Sektörü

Yüksek Bina Uçak İkaz Lambası Sistemleri

Son yıllarda özellikle büyük şehirlerde yüksek binaların sayısı giderek artıyor. Bunlar arasında yüksek konutları, iş merkezlerini, AVM’leri, rezidansları ve diğer yüksek bina türevlerini sayabiliriz. Şehrin genel çehresini değiştiren bu tarz uzun binalar, uçaklar ve helikopterler için güvenli geçiş riskleri meydana getirmektedir. Bu yüzden belirli yönetmelikler doğrultusunda yüksek binalarda uçak ikaz lambalarına yer verilir. Bu blog yazımızda da yüksek bina uçak ikaz lambası çeşitleri ve genel yönetmelikler ile ilgili bilgi vereceğiz. 

Yüksek Bina Uçak İkaz Lambaları Hakkında Genel Bilgi
Geçici ya da kalıcı olarak fark etmeksizin inşa edilen yüksek binalar, uçuş güvenliğini tehlikeye sokmamak ve hava ulaşımının güvenli bir şekilde ilerlemesine katkı sağlamak adına ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) tarafından belirlenen yönetmeliklere göre ışıklandırılmalıdır. Bina uçak ikaz lambası kullanımı için belirli bir alt sınır bulunmaktadır. Ancak belirli alt sınırın üzerinde olan tüm yüksek binalar için aynı tip uçak ikaz lambaları kullanılmaz. Nitekim bina için uçak ikaz lambalarının tipi, yapının spesifik yükseklik aralığına göre belirlenmektedir. Kullanılan tüm yüksek bina ikaz lambası çeşitleri, tüm seviyelerde yatayda her taraftan ışıkların görülebileceği şekilde konumlandırılmalıdır. Yüksek bina ikaz lambası binaya yerleştirilirken, yapının genel şeklini ortaya çıkaracak şekilde yerleştirilmelidir. Yüksek bina ikaz lambalarının kullanılması gereken sayı binanın yalnızca uzunluğu tarafından değil; genişliği tarafından da belirlenmektedir. Binanın uzunluğu arttıkça, ışık yoğunluğu daha fazla olan uçak ikaz lambalarının kullanılması gerekmektedir. Bina ve plaza ikaz lambasının yalnızca gece kullanılması gerektiği durumlarda ikaz lambası kırmızı olur. Hem gündüz hem de gece kullanılması gereken durumlarda ise gündüz beyaz, gece kırmızı ışık veren uçak ikaz lambaları kullanılmalıdır. 

Bina İkaz Lambalarının Işık Özellikleri
Yüksek bina ve iş kuleleri ikaz lambalarının ışık değerleri ile ilgili kurallar aşağıdaki gibidir: 
- Yüksekliği  45m ve altı olan yapılarda gece kullanımı için düşük yoğunluklu uçak ikaz lambaları uygun olmaktadır. Bu tip uçak ikaz lambalarının ışık yoğunluğu yetersiz görülürse daha yüksek yoğunluktaki bir uçak ikaz lambası kullanılabilir. 
- Yüksekliği maksimum 150m olmak üzere 45m’den yüksek olan binalarda orta yoğunluklu A, B ya da C tipi uçak ikaz lambası kullanılmalıdır. 
- Yüksekliği 150m’den fazla binalarda yüksek yoğunluklu A ve B tipi lambalar kullanılmalıdır.

Yüksek bina ikaz lambaları ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca yüksek bina için uçak ikaz lambası çeşitleri ve kullanım yönetmelikleri ile bilgi verdik. Sizler için sunduğumuz uçak ikaz lambası fiyatı ve özellikleri ile ilgili detaylara link üzerinden ulaşabilirsiniz. Sormak istediğiniz bir soru olması halinde ise bizlere 0216 499 11 06 numaralı hat üzerinden ulaşabilirsiniz.